Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Αργεντινή!

Οι Αργεντινοί έχουν κατακλύσει τους δρόμους και τις πλατείες της πρωτεύουσας και πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την πολυπόθητη κατάκτηση του Μουντιάλ, πρώτη μετά το 1986 και τρίτη συνολικά στην ιστορία του.Ένα τρόπαιο που φέρει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του ηγέτη τους, Λιονέλ Μέσι, για τον οποίον πανηγυρίζουν επίσης!

Παγκόσμια πρωταθλήτρια για τρίτη φορά στην ιστορία της αναδείχτηκε η Αργεντινή, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας, σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 2-2 και η παράταση 3-3, ωστόσο, στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος.

Δύο γκολ πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Αργεντινή, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους ο Κιλιάν Εμπαπέ, που λίγο έλειψε να γίνει ο απόλυτος ήρωας των «τρικολόρ».

Η «αλμπισελέστε» ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι έως το 79΄, προηγούμενη 2-0 των άφαντων έως εκείνο το σημείο Γάλλων. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 23΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 36΄ ο Ντι Μαρία σε υποδειγματική αντεπίθεση έγραψε το 2-0.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι έχασε κι άλλες ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο γκολ, με τη Γαλλία ωστόσο να μην έχει πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 80΄ ο Εμπαπέ μείωσε σε 2-1 κι αυτός από την άσπρη βούλα, ενώ στο επόμενο λεπτό, με τρομερό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, με τις συγκινήσεις να συνεχίζονται.

Στο 108΄ μετά από φάση διαρκείας, ο Μέσι πέτυχε το 3-2, αλλά στο 118΄ η Γαλλία κέρδισε νέο πέναλτι και ο Εμπαπέ ευστόχησε και πάλι, ισοφαρίζοντας σε 3-3, κάνοντας προσωπικό χατ τρικ, φτάνοντας τα 8 γκολ στο Μουντιάλ του Κατάρ, φτάνοντας συνολικά τα 12 σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου οι Αργεντινοί έχουν παράδοση, με πέντε προκρίσεις και πλέον κι ένα τρόπαιο σε Μουντιάλ.