«Θρίλερ»…με υπογραφή Σαμαρά!

Στα «Καμπ Νου» ο Γιώργος Σαμαράς «πάγωσε» το κατάμεστο γήπεδο βάζοντας σε θέση οδηγού τη Σέλτικ στο 18΄ με κεφαλιά, σε φάουλ του Μολγκό και αφού η μπάλα βρήκε στον Μασεράνο.

Η τύχη όμως δεν ήταν απόψε με τους Σκοτσέζους, αφού στο 43΄ ο Έλληνας άσος αποχώρησε με διάστρεμμα και δύο λεπτά αργότερα ο Ινιέστα ισοφάρισε.

Με μαζική άμυνα η Σέλτικ κράτησε το 1-1 έως το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η «σφήνα» του Ζόρντι Άλμπα στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας και το απαλό άγγιγμα της μπάλας του αριστερού φουλ μπακ έδωσε τη νίκη στους «μπλαουγκράνα».

.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Μασεράνο, Μπάρτρα, Ζόρντι Άλμπα, Αντριάνο, Τσάβι, Ινιέστα, Σονγκ, Αλέξις (80’ Βίγια), Μέσι, Πέδρο (76’ Τέγιο)
ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ιζαγκουάιρ, Άμπροουζ, Γουίλσον, Μούλγκρου (76’ Καγιάλ), Λούστιγκ, Μπράουν (63’ Κόμονς), Λέντλεϊ, Βανιάμα, Σαμαράς (43’ Φόρεστ), Χούπερ